حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

انواع آسانسور

50d25ad6222f74f2b49eae6ef03f44d4

انواع آسانسور

در این مقاله با انواع آسانسور آشنا می شویم.
در مقاله قبلی ویژگی های یک آسانسور استاندارد و با کیفیت را بررسی کرده ایم.

از نظر تفاوت آسانسورها به شش دسته‌ کششی، هیدرولیک، وینچی و مغناطیسی، پنوماتیک و پیچشی تقسیم می‌شوند.

آسانسور کششی

نیروی محرکه در آسانسور کششی آسانسورها یک موتور الکتریکی است که معمولاً در بالای چاه آسانسور و در محلی به نام موتورخانه نصب‌ شده است.
روی فلکه موتور آسانسور کششی تعدادی کابل فولادی یا به‌ اصطلاح سیم بکسل وجود دارد که از یک‌ طرف به کابین آسانسور و از طرف دیگر به وزنه‌های آسانسور که درون قابی فلزی به نام قاب وزنه قرار دارند، متصل است.

انواع آسانسور

آسانسورهای هیدرولیکی

در مورد آسانسورهای هیدرولیکی این آسانسور با موتور الکتریکی پمپ فشار روغن و جک هیدرولیک کار می‌کنند.
در مورد مزایای و معایب آسانسور هیدرولیکی حرکت نرم در استارت اولیه، خرابی و استهلاک بسیار کم، سهولت در عیب‌یابی و تعمیر، ایجاد آسانسورهای شیشه‌ای به دلیل حذف کادر وزنه و سیم به کسل، نیاز به سازه سبک، عدم نیاز به موتورخانه در پشت‌بام، ایجاد آسانسورهای باربر و سنگین با درجه بالا و همچنین تراز شدن دقیق آن در طبقات از مزایای آسانسور هیدرولیکی است و اما محدودیت در ارتفاع، کندی نسبی سرعت و قرارگیری در چاهک از معایبی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

انواع آسانسور

آسانسور وینچی

در مورد آسانسور وینچی این آسانسور با زنجیر یا طناب فولادی آویزان شده. در این نوع آسانسورها قاب وزنه وجود ندارد.

البته آسانسور نوع وینچی ابزاری نامناسب برای حمل انسان به‌حساب می‌آید و این سیستم صرفاً مخصوص حمل بار است.
انواع آسانسور وینچی از نظر کاربرد :

  •  آسانسور وینچی فروشگاهی
  • آسانسور وینچی ساختمانی
  • آسانسور صنعتی وینچی
  • آسانسور وینچی خانگی
  • آسانسور وینچی رستورانی
  • آسانسور وینچی کارگاهی
انواع آسانسور

آسانسور های مغناطیسی

در مورد آسانسور مغناطیسی نیز در این آسانسورها ریل‌ها و تجهیزات متصل شده روی دیوار چاه آسانسور با مغناطیس دائم  به حرکت درمی‌آید؛ بنابراین در این آسانسورها اجزایی نظیر وزنه تعادل، کابل فولادی و موتورخانه وجود ندارد.
 آسانسورهای مغناطیسی ایمن‌تر و گران‌تر از آسانسورهای معمولی هستند و البته فعلاً مرحله تحقیقاتی را طی می‌کنند و در هیچ پروژه‌ای اجرایی نشده‌اند.

انواع آسانسور

آسانسورهای پنوماتیک

یکی دیگر از انواع آسانسورها، آسانسور پنومایتک است. استفاده از آسانسورهای پنوماتیک انتخاب خوبی برای خانه‌های دوبلکس و یا خانه‌های دو الی چهار طبقه‌ای( که جای بسیار کمی دارد) است.

این آسانسورها را می‌توان در فضایی در حدود یک متر مربع نصب کرد. نصب آسانسورهای نیاز به ایجاد چاه یا قرار دادن موتور خانه بر روی پشت بام ندارد همچنین برای نصب این آسانسورها، از برق تک‌فاز استفاده می‌شود که خطر برق گرفتگی را بسیار پایین می‌آورد.

image.jpg

آسانسور پنوماتیک در یک خانه دوبلکس

از این نوع آسانسورها برای جابه‌جایی بار و افراد به‌صورت محدود استفاده می‌شود و در بیشترین ظرفیت خود توانایی جابجایی وزنی حدود ۲۴۰ کیلوگرم را دارد.

آسانسور پنوماتیک شامل یک استوانه وکیوم‌شده است که امکان عبور هوا از هیچ نقطه‌ای از آن به جز محفظه مشخص‌شده در بالای آسانسور را نمی‌دهد. برای بالا رفتن آسانسور موتور آسانسور شروع به خارج کردن هوا از درون محفظة بالای کابین آسانسور می‌کند و با ایجاد خلا کابین به سمت بالا کشیده می‌شود و برای پایین رفتن آسانسور،  محفظة بالای آسانسور باز شده و اجازه ورود هوا به فضای بالای کابین را می‌دهد و در نتیجه آسانسور به سمت پایین حرکت می‌کند.

آسانسور پنوماتیک برای خانه‌های ۲ تا ۴ طبقه‌ای مناسب است و بیش از ۲۴۰ کیلوگرم را نمی‌تواند حمل کتد. این نوع آسانسور از سیستم وکیوم هوا برای جابه‌جایی استفاده می‌کند.

و اما آسانسورهای پیچی…

آسانسور پیچی

این نوع آسانسورها بهترین انتخاب برای خانه‌های کم‌جا با حداکثر ارتفاع ۴ طبقه است. آسانسورهای پیچی را می‌توان هم با برق سه‌فاز و هم برق تک‌فاز نصب و راه‌اندازی کرد.

آسانسورهای پیچی شامل یک پیچ بلند، یک مهره و یک تسمه است که توسط موتور به حرکت در می‌آیند و آسانسور را جابه‌جا می‌کند. این انواع آسانسورها دارای ایمنی بسیار بالایی هستند؛ به صورتی که  می‌توان از این آسانسورها به‌عنوان آسانسورهای بدون سقوط یاد کرد. این امر به خاطر آن است که مکانیزم این آسانسور در حالت عادی بدون حرکت و قفل است و تسمه تنها عامل حرکت می‌باشد و در صورت پاره شدن تسمه آسانسور از کار می‌ایستد.

image.jpg

برای نصب آسانسورهای  پیچی نیاز به قرار دادن فضا برای موتورخانه وجود ندارد؛ چون موتور آسانسور بر روی بدنه سوار می‌شود. برخلاف آسانسورهای پنوماتیک آسانسورهای پیچی محدودیتی برای تعداد مسافر ندارند و می‌توانیم از آنها در ابعاد بسیار کوچک تا ابعاد بسیار بزرگ استفاده کنیم .

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع آسانسور ها آشنا کنیم.
با مقالات دیگر اورژانس تاسیسات همراه باشید.
اگر سوال یا مشاوره ای در زمینه آسانسور دارید می توانید همین الان با ما تماس بگیرید.

<مدیریت قسمت آسانسور اورژانس تاسیسات : محمد آرش شریفیان البرزی >

M.Arash
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
02133003658
info@urgencetasisat.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X