حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بهترین روش لوله کشی ساختمان

بهترین روش لوله کشی ساختمان

بهترین روش لوله کشی ساختمان

در این مقاله با بهترین روش لوله کشی ساختمان همراه شما هستیم.
ابتدا در مورد روش های گوناگون لوله کشی آب در ساختمان توضیحاتی را ارائه داده و سپس به بررسی نقاط قوت و ضعف هر کدام خواهیم پرداخت.

لوله کشی سنتی آب

لوله کشی آب به روش سنتی از قدیم در ساختمان سازی کاربرد داشته و می توان گفت بیشتر ساختمان ها را در گذشته به این روش لوله کشی می کردند.
در آن زمان بیشتر از لوله های فلزی برای انجام لوله کشی آب ساختمان استفاده می شد.

اما با توجه به دلایلی از جمله اجرت بالای نصب به دلیل سختی کار، زنگ زدگی لوله ها در دراز مدت و همچنین سنگین بودن لوله های فلزی اکنون دیگر از این لوله در لوله کشی آب ساختمان استفاده نمی شود.

لوله کشی انشعابی

در لوله کشی آب به طریق انشعابی لوله آب در تمام ساختمان از رایزر اصلی منشعب می شود و تفاوتی در نحوه لوله کشی آب سرد و گرم نیست. در این روش لوله اصلی بعد از اینکه از داخل خیابان وارد ساختمان شد بعد از نصب کنتور مستقیما در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل استفاده از رایزر اصلی آب در داخل ساختمان در روش انشعابی به این صورت است که برای هر محل مصرف یک انشعاب از سر لوله گرفته شده و در انتها کل مسیر لوله کشی به یکدیگر مرتبط می شوند.

به همین دلیل است که به این نوع از لوله کشی، انشعابی می گویند. لوله کشی انشعابی را امروزه بعد از منسوخ شدن استفاده از لوله های فلزی با کمک لوله های پلیمری انجام می دهند.

بهترین روش لوله کشی ساختمان
بهترین روش لوله کشی ساختمان

برای لوله کشی آب گرم نیز یک انشعاب از رایزر اصلی وارد وسیله حرارتی شده و از خروجی آن لوله آب گرم را خارج می کنند.

این یک توصیف کلی از لوله کشی انشعابی بود. حال شکل قرار گیری لوله های منشعب شده در لوله کشی انشعابی به دو دسته تقسیم بندی می شود. لوله کشی انشعابی به صورت توکار و لوله کشی انشعابی به صورت روکار.

در واقع می توان گفت انتخاب بهترین روش لوله کشی ساختمان در روش انشعابی بر مبنای این دو مدل است.

اگر لوله های منشعب شده از رایزر اصلی را از زیر مصالح ساختمانی عبور دهیم شکل لوله کشی به صورت توکار انجام خواهد گرفت و با این اوصاف این نوع لوله کشی را نمی توان در ساختمان های در حال سکونت بدون کنده کاری اجرا کرد.

اما اگر لوله های آب سرد و گرم منشعب شده را بر روی سطح خارجی دیوار نصب کنیم، شیوه لوله کشی به شکل روکار انجام می شود.

لوله کشی کلکتوری

دلیل نام گذاری این نوع لوله کشی به صورت کلکتوری به خاطر استفاده از وسیله ای به نام کلکتور در این مدل لوله کشی آب در ساختمان است.

این نوع لوله کشی مدرن و پیشرفته است و از قوانین لوله کشی سنتی و انشعابی تابعیت نمی کند. چرا که بر خلاف لوله کشی انشعابی می توان این مدل از لوله کشی را در یک ساختمان به صورت جداگانه نیز اجرا کرد.

در این شیوه رایزر اصلی آب بعد از ورود از خیابان به داخل ساختمانی که قرار است لوله کشی کلکتوری در آن اجرا شود وارد کلکتور می شود. سپس در محل های مختلف بنا بر لزوم مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل در این شیوه رایزر اصلی در داخل کلکتور منشعب می شود.

تعداد کلکتورها در داخل ساختمان بنا بر تعداد مکان های مصرف متفاوت است. کلکتورها با تعداد خروجی و ورودی های متفاوت در بازار موجود هستند.

بهترین روش لوله کشی ساختمان
بهترین روش لوله کشی ساختمان

حال جدا از تنوع مدل های کلکتور ما در لوله کشی آب ساختمان به حداقل دو کلکتور جداگانه برای لوله کشی آب سرد و گرم احتیاج داریم.

چون رایزر اصلی آب مستقیما وارد وسیله حرارتی نمی شود و برای تقسیم شدن لوله آب گرم خروجی از پکیج در بین وسیله های حرارتی مانند رادیاتورها احتیاج به کلکتور جداگانه داریم.

برخلاف لوله کشی سنتی یا انشعابی لوله کشی کلکتوری را نمی توان به صورت روکار انجام داد، چون شکل قرار گیری لوله ها بعد از خروج از جعبه کلکتور فقط به صورت توکار است ولی در این شیوه می توان لوله ها را در دو حالت متفاوت از لوله کشی توکار در ساختمان اجرا کرد.

در برخی ساختمان ها لوله ها را مانند لوله کشی انشعابی از کف ساختمان عبور می دهند اما در ساختمان سازی های مدرن تر شیوه لوله کشی کلکتوری به صورت زیرسقفی اجرا می شود، یعنی لوله های یک ساختمان را در زیر سقف طبقه بالایی عبور می دهند.

بهترین روش لوله کشی ساختمان چیست؟

بهترین روش لوله کشی ساختمان را می توان با بررسی فاکتورهایی از قبیل سرعت اجرا، قیمت تمام شده کار، کیفیت کار و حفظ و نگهداری از لوله کشی آب در ساختمان پیدا کرد. البته شکل سازه نیز اهمیت بالایی در پیدا کردن بهترین روش لوله کشی دارد.

منظور از شکل سازه این است که ساختمان در حالت ساخت است و یا در حال سکونت است. این عامل مهم نقش به سزایی در انتخاب شیوه لوله کشی برای ساختمان دارد که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد مخصوصا اگر بخواهید در یک طبقه مجزا اقدام به لوله کشی کنید.

کدام یک سریع تر اجرا می شوند؟

به طور کلی در بین روش های لوله کشی ذکر شده اگر به دنبال سریع ترین روش لوله کشی آب در ساختمان هستید ما به شما لوله کشی آب به شیوه انشعابی و به صورت روکار را پیشنهاد می دهیم، مخصوصا اگر ساختمان در حالت سکونت باشد.

چرا که در این روش همانطور که ذکر شد بدون خرابی می توان لوله ها را از روی سطح دیوار عبور داد. در واقع از این روش لوله کشی آب در زمینه تعمیرات لوله کشی آب نیز استفاده می کنند و دلیل آن هم پرداخت هزینه های کمتر و سرعت کار بالاتر است.

در این بین بعد از لوله کشی روکار که رکورد سریع ترین شیوه لوله کشی ساختمان را دارد، می توان از لوله کشی کلکتوری با لوله های لایه ای به عنوان دومین شیوه لوله کشی ساختمان از لحاظ سرعت نام برد.

که البته شرط مهم استفاده از این شیوه در لوله کشی ساختمان این است که ساختمان در حال ساخت یا بازسازی باشد.

قیمت تمام شده کدام روش از لوله کشی پایین تر است؟

با یک حساب سر انگشتی می توان گفت که باز هم لوله کشی روکار کمترین میزان هزینه را برای صاحب خانه ایجاد می کند و لوله کشی کلکتوری با لوله های لایه ای باز هم رتبه دوم لوله کشی با کمترین هزینه تمام شده را بدست می آورد.

چرا که در این روش به دلیل استفاده از لوله های لایه ای که به صورت یک دست هستند میزان استفاده از اتصالات و متراژ کلی لوله بسیار کمتر از لوله کشی سنتی با لوله های فلزی و لوله های پلیمری است و از طرفی مقدار پرت لوله ها در روش کلکتوری بسیار کمتر است.

می توان گفت اگر از لوله کشی کلکتوری در ساختمان در حال ساخت استفاده کنید مقدار هزینه های شما در مقایسه با دیگر روش های لوله کشی بسیار پایین تر خواهد بود.

کیفیت کدام روش از لوله کشی بیشتر است؟

همانطور که می دانید کیفیت لوله کشی یکی از فاکتورهای بسیار مهم در امر لوله کشی است و همیشه توصیه ما به شما این است که تا حد ممکن از لوله کشی استفاده کنید که بالاترین میزان کیفیت را داشته باشد تا از هزینه های اضافی در آینده جلوگیری شود.

کیفیت در لوله کشی را می توان در چند زمینه مختلف بررسی کرد: طول عمر لوله ها در لوله کشی، سرعت و فشار آب، دسترسی راحت به لوله ها

اگر بخواهیم برای ساختمان در حال ساخت و یا در حال بازسازی بهترین سیستم لوله کشی ساختمان را در زمینه کیفیت آن انتخاب کنیم تنها لوله کشی کلکتوری با لوله های لایه ای به صورت زیر سقفی را می توانیم نام ببریم.

دلیل کیفیت بالای این مدل لوله کشی این است که اولا در این شیوه از لوله کشی از لوله های لایه ای استفاده می شود که بر روی سرعت و فشار آب تاثیر منفی نمی گذارند و از طرفی هوای داخل لوله ها به واسطه شیر هواگیری خودکار بالای کلکتور دفع می شود.

در مورد مزیت مدل لوله کشی به صورت زیر سقفی می توان گفت چون فشار مصالح از روی لوله ها بر داشته می شود طول عمر لوله ها نیز بالا رفته و کمتر دچار ترکیدگی و نشتی می شوند.

البته در لوله کشی روکار نیز می توان از لول های لایه ای استفاده کرد و چون خارج از دیوار هستند فشاری بر روی لوله ها وارد نمی شود ولی مزیت بیشتری که لوله کشی کلکتوری دارد این است که به راحتی می توان جریان آب در لوله ها را در محل های مختلف ساختمان کنترل کرد.

این مزیت زمانی آشکار می شود که بنا بر مشکلی مجبور باشید جریان آب در یک نقطه از ساختمان را قطع کنید و اگر از کلکتور استفاده کرده باشید دیگر نیازی به قطع کردن جریان کل آب نیست. درست بر خلاف لوله کشی روکار و انشعابی.

نتیجه گیری:

از میان مطالب گفته شده می توان این طور نتیجه گیری کرد که بهترین روش لوله کشی آب در ساختمان شما می تواند با توجه به نوع سازه ساختمان شما متفاوت باشد.

ما فقط سعی کردیم اطلاعاتی را در مورد انواع لوله کشی آب ساختمان و بررسی مزایا و معایب هر کدام بیان کنیم تا به شما برای تصمیم گیری راحت تر برای انتخاب نوع لوله کشی ساختمانتان کمک کرده باشیم.

متخصصین اورژانس تاسیسات بصورت شبانه روزی آماده مشاوره در زمینه لوله کشی به شما هستند.
اگر سوال دارید با ما تماس بگیرید.

اورژانس تاسیسات
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
02133003658
info@urgencetasisat.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X