حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تاثیرات آب آلوده و تصفیه نشده بر بدن چیست؟

تاثیرات آب آلوده و تصفیه نشده بر بدن چیست؟

تاثیرات آب آلوده و تصفیه نشده بر بدن چیست؟

تاثیرات آب آلوده و تصفیه نشده بر سلامتی بدن چیست؟

نقش دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در سلامتی بدن چیست؟

اهمیت استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی چیست؟

بیماری‌های ناشی از آشامیدن آب آلوده چیست؟

آب دومین نیاز اساسی انسان برای بقای نسل و ادامه‌ی حیات است. از دیرباز رودخانه‌ها و منابع آب شیرین تعیین کننده‌ی محل سکونت انسان‌ها بوده است و این امر نشان‌دهنده‌ی اهمیت استفاده از آب شیرین و قابل شرب است.

عملکرد آب در بدن:

نقش مهم آب برای سلامتی بدن
نقش مهم آب برای سلامتی بدن

آب برای حفظ سلامت و عملکر بهتر تمامی ارگان‌های بدن ضروری است اما نیاز به آب برای افراد مختلف، متفاوت است و این تفاوت به چگونگی عملکرد بدن شما، میزان فعالیت بدنی و محل زندگیتان وابسته است. اما خوب است بدانید که ۶۰% از وزن بدن شما را آب تشکیل داده و بسیاری از فعالیت‌های حیاتی بدن از جمله دفع سموم و آلودگی‌ها، حمل مواد مغذی به سلول‌ها و ایجاد محیطی مرطوب برای بافت‌هایی مانند گوش و حلق و بینی، به میزان آب بدن وابسته است.

راه‌های آلودگی آب‌ها :


راه‌های متفاوتی برای آلودگی آب‌ها وجود دارد اما مهم‌ترین آنها شامل:

 • مواد شیمیایی آزاد شده توسط کارخانه‌ها
 • افزایش استفاده از مواد آلی مصنوعی
 • وارد شدن فاضلاب و مواد شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی و دام‌داری به آب‌های زیر زمینی
 • لکه‌های نفتی
 • تصفیه آب به روش‌های سنتی و غیر کارآمد با سیستم‌های فرسوده که با این وجود آب همچنان دارای مقادیر زیادی از رسوبات و میکروب‌ها و انواع آلودگی‌ها می باشد.
 • شهرنشینی و آشغال‌ها و ضایعات انسانی رها شده در رودخانه‌ها و دریاها
 • دفع فاضلاب شهری بدون تصفیه و ورود آن به رودخانه‌ها و آب‌های زیرزمینی
 • باران‌های اسیدی
 • آلاینده‌های ناشی از سوخت‌های فسیلی

که تمامی این موارد باعث آلودگی آب‌ها می‌شوند و مواد آلی و معدنی و همچنین میکروارگانیسم‌های بیماری‌زای زیادی را به منابع آب وارد می‌سازد. پس تاثیر مستقیمی بر روی سلامتی جسم انسان و اکوسیستم طبیعی ما دارد.

تاثیرات آب آلوده و تصفیه نشده بر بدن انسان:

تاثیر آب آلوده و تصفیه نشده بر بدن انسان
تاثیر آب آلوده و تصفیه نشده بر بدن انسان

به طور کلی تمام موادی که وارد بدن می‌شوند تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد بافت‌های بدن دارند. نوشیدن آب آلوده می‌تواند به سرعت بروز واکنش‌های ایمنی را سبب شود و این واکنش‌های ایمنی بر عملکرد درست سیستم‌های بدن تاثیر مستقیم دارد. برای مثال واکنش‎های ایمنی که ناشی از آب آلوده بروز می‌کند، علاوه بر سیستم گوارشی، تاثیرات مستقیمی بر روی پوست و مو گذاشته و سبب بروز برخی بیماری‌هایی می‌شود که امروزه بسیار شایع شده‌اند. بیماری‌های ناشی از آب آلوده هرساله سبب مرگ و میر بیش از ۲ میلیون انسان در سراسر دنیا شده که اکثر این افراد را کودکان تشکیل داده‌اند.  پس آلودگی آب چه برای آشامیدن و چه برای شستشوی دست‌ها و بدن و ظروف و چه برای شنا کردن می‌تواند بیماری‌ها و مشکلات متعددی برای سلامتی ما به وجود آورد.

بیماری‌های ناشی از آب تصفیه نشده:

بیماری‌های ناشی از آب تصفیه نشده
بیماری‌های ناشی از آب تصفیه نشده
 • زردی

زردی یک بیماری عفونی است که بروزات آن بر روی پوست شامل زرد شدن رنگ پوست و زرد شدن چشم‌ها و ناخم‌ها می‌باشد. خوردن آب آلوده سبب بروز بیماری‌هایی از قبیل زردی می‌شود. همچنین استحمام در آب تصفیه نشده به بیماری‌های پوستی، وبا، زردی و خارش‌های پوستی و حتی اگزما دامن می‌زند. علائم این بیماری شامل : کاهش اشتها، سردرد، ضعف شدید بدنی است.

 • بیماری‌های گوارشی

اسهال و استفراغ یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ناشی ار آب آلوده و تصفیه نشده است. در اسهال فرد دچار دل درد شدید شده و به سرعت آب بدن از دست می‌رود پس فرد نیاز به تزریق سرم دارد. در حالت شدیدتر اسهال، در صورتی که آلودگی شدیدتر باشد، دستگاه گوارش دچار خون ریزی شده و اسهال خونی بروز می‌کند و مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد می‌کند. در این صورت مواد بیماری‌زا به راحتی وارد سیستم گردش خون شده و از آن طریق به بافت‌های حساس مانند قلب و مغز و کبد و کلیه رفته که تحدید کننده‌ی زندگی است.

 • بیماری‌های پوستی

بیماری‌های پوستی در اثر نوشیدن آب آلوده یا شستن خود یا لباس‌ها در آب آلوده ایجاد می‌شوند و باعث خشکی و خارش پوست می‌گردد. لزوم استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب برای بیماران مبتلا به بیماری‌های پوستی ازجمله پسوریازیس و اگزما وجود دارد که با تصفیه آب در حد تقطیر از انتقال بیماری به دیگر نقاط بدن و یا وخامت آن جلوگیری می‌کند.

 • بیماری تب حصبه

حصبه یک بیماری عفونی است که از طریق میکروارگانیسمی به نام سالمونلا ایجاد می‎شود و راه انتقال آن نیز از راه دهان است. این میکروارگانیسم از طریق آب و غذای آلوده وارد بدن شده و سبب بروز بیماری می‌شود.

 • بیماری‌های تنفسی

بسیاری از مواد معدنی که حتی در آب تصفیه شده‌ی شهری وجود دارد، از طریق دستگاه گوارش جذب خون شده و در عروق و رگ‌ها رسوب می‌کند. یکی از مکان‌های بسیار حساس جهت رسوب مواد معدنی، آلوئول‌های ریه می‌باشد که بافتی بسیار نازک و حساس دارد که تبادل اکسیژن بین خون و هوای دمی در این مکان‌ها انجام می‌شود. با رسوب  مواد معدنی در الوئول‌ها، فرد دچار تنگی نفس می‌شود. برای افرادی که دچار بیماری‌های تنفسی از قبیل آسم هستند، استفاده از آب تصفیه شده بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 • بیماری‌های کلیه

کلیه، محل تصفیه‌ی خون است و بسیاری از مواد را از خون حذف کرده و به ادرار وارد می‌کند. مواد آلی و معدنی که از طریق آب آلوده وارد خون شده‌اند، حالا در نفرون‌های بافت کلیه رسوب می‌کنند و سبب ساخته شدن سنگ‌های کلیه در خود کلیه یا لوله‌های ادراری یا در مثانه می‌شوند. همچنین رسوب این مواد مانع از دفع بسیاری از سموم دیگر از بدن شده و تجمع مواد حذفی در بدن مشکلات بسیار زیادی را برای فرد ایجاد می‌کند.

 • بیماری‌های قلبی

یکی از شایع‌ترین مشکلات قلبی، بیماری فشار خون و آنژین است. آنژین، ناشی از بسته شدن عروق کرونر قلب بوده و خون‌رسانی به بافت قلب دچار اخلال می‌شود. مواد آلی و معدنی اضافی موجود در آب‌ها حتی در آب‌های تصفیه شده‌ی شهری می‌تواند به بروز این بیماری‌ها دامن بزند. همچنین بیماری فشار خون نیز به علت وجود املاح بسیار زیاد در خون می‌تواند بروز کند. پس استفاده از آب تصفیه شده برای افرادی که سابقه‌ی ژنتیکی این بیماری‌ها را دارند بیشتر از دیگر افراد ضروری است.

 • بیماری‌های چشمی

در صورت نوشیدن آب آلوده یا شستن بدن با آن، مشکلات چشمی ظاهر می‌شوند. این مشکلات شامل قرمزی چشم‌ها، ورم چشم‌ها و ورم ملتحمه چشم است و در افراد مسن نیز دید تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

اینجاست که نقش آب تصفیه شده و تمیز، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند و حتی از لحاظ مالی نیز مقرون به صرفه است چرا که با پرداخت یک بار هزینه‌ی دستگاه تصفیه آب خانگی و تعویض بموقع فیلترها ، خود را برای همیشه در برابر بروز بیماری‌های ناشی از آب آلوده بیمه کرده‌ایم.

اورژانس تاسیسات
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
02133003658
info@urgencetasisat.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X