حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

علت بوی بد آشپزخانه و راه حل

علت بوی بد آشپزخانه و راه حل

در این مقاله قصد داریم علت بوی بد آشپزخانه و راه حل را بررسی کنیم.
با اورژانس تاسیسات همراه باشید.

به طور حتم برای شما هم اتفاق افتاده است که به محض ورود به آشپزخانه با بوی ناخوشایندی مواجه شده اید.

شاید برای یافتن علت این بوی بد ابتدا به سراغ سطل زباله بروید و بعد از مشاهده خالی بودن سطل زباله این سوال برای شما ایجاد شود که پس علت این بوی بد از کجاست؟

توصیه ما به شما این است که برای یافتن پاسخ این سوال ادامه این مطلب را از دست ندهید، چرا که ما در ادامه این متن قصد داریم تا علت بوی بد آشپزخانه به همراه راه حل رفع آن را برای شما بیان کنیم.

علت بوی بد آشپزخانه

معمولا خروج بوی بد از آشپزخانه به دلایل ذیل صورت می گیرد:

خروج بوی بد از فاضلاب سینک

برای یافتن محل دقیق بو در هنگام مواجه شدن با بوی بد در آشپزخانه بهتر است ابتدا در کابینت زیر سینک ظرفشویی را باز کنید و یک نگاهی به لوله فاضلاب آن بیاندازید، چرا که ممکن است دلیل بوی بد آشپزخانه از لوله فاضلاب سینک آن باشد.

علت بوی بد آشپزخانه و راه حل
علت بوی بد آشپزخانه و راه حل

حال شاید تصور کنید دلیل بوی بد به خاطر گرفتگی سینک و بخواهید با استفاده از روش های باز کردن سینک ظرفشویی مشکل را حل کنید، اما بهتر است ابتدا ریشه این مسئله را پیدا کنید.

زیرا رفع این موضوع بدون پیدا کردن علت اصلی آن کمکی به شما نخواهد کرد و بعد از مدت کوتاهی دوباره مشکل بوی بد آشپزخانه خود را نشان خواهد داد.

به منظور بررسی های بیشتر برای یافتن دلیل اصلی به سراغ لوله فاضلاب زیر سینک ظرفشویی رفته و ببینید که آیا لوله فاضلاب دارای شترگلو یا سیفون هستند یا خیر؟

که در اکثر موارد پاسخ این سوال خیر است و دقیقا علت بوی بد فاضلاب از لوله فاضلاب به دلیل نداشتن سیفون یا گلوگاه است.

نقش سیفون در جلوگیری از بوی بد در سینک

همانطور که گفتیم یکی از دلایل بوی بد فاضلاب در آشپزخانه نداشتن سیفون در سیستم فاضلاب زیر سینک است. حال چرا نقش سیفون تا این حد در وجود یا عدم وجد بوی بد در آشپزخانه مهم است؟

پاسخ این سوال به شکل و خاصیت این وسیله مربوط می شود. چرا که طراحی و شکل سیفون فاضلاب کاملا از یک لوله فاضلاب ساده متفاوت است.

یک لوله فاضلاب ساده که از زیر سینک به داخل لوله فاضلاب اصلی داخل دیوار وارد شده است، فقط وظیفه انتقال آب های فاضلابی سینک به داخل لوله اصلی فاضلاب ساختمان را دارد.

اما لوله سیفون یا شترگلو دارای سه بخش مختلف لوله ابتدایی، سیفون (قسمت منحنی زیر لوله) و لوله انتهایی می باشد که علاوه بر انتقال مواد فاضلابی به لوله فاضلاب اصلی مانع از برگشت گازهای فاضلابی به بیرون می شود.

علت بوی بد آشپزخانه و راه حل
علت بوی بد آشپزخانه و راه حل

چگونه سیفون مانع از برگشت گازهای فاضلابی می شود؟

طراحی سیفون طوری انجام شده است که بعد از برقراری جریان آب و مواد فاضلابی از سینک ابتدا مواد فاضلابی را با سرعت وارد لوله اصلی فاضلاب می کند.

اما از آن جا که شکل سیفون به صورت منحنی است و به دلیل اختلاف ارتفاع میان لوله ورودی و لوله خروجی فاضلاب همیشه مقداری از آب موجود در لوله در داخل سیفون باقی می ماند.

دقیقا همین مقدار اندک آب است که مانع از بازگشت گازهای بد بوی فاضلابی به داخل سینک و آشپزخانه می شود.

به همین دلیل است که توصیه می کنند بعد از اتمام استفاده از سینک ظرفشویی شیر آب را به مقدار کمی باز بگذارید تا بعد از خروج مواد فاضلابی آب تمیز در سیفون قرار بگیرد.

جالب است بدانید که با هر دفعه استفاده از سینک ظرفشویی آب موجود در سیفون با آب جدید وارد شده از سینک جایگزین می شود و از این طریق آب داخل سیفون هیچ وقت گندیده نخواهد شد.

مگر در مواردی که مدت طولانی از سینک استفاده نشود، که در این صورت سیفون خشک می شود، ولی با اتصال دوباره آب، سیفون باز هم مانند گذشته به کار خود ادامه می دهد.

خروج بوی بد از محل اتصال لوله فاضلاب سینک

علت دیگر خروج بوی بد فاضلاب در آشپزخانه هایی که از سیفون استفاده نمی کنند این است که در زیر سینک های ظرفشویی که فقط از یک لوله فاضلاب ساده استفاده کرده اند، لوله خرطومی پلاستیکی بدون هیچ گونه فیتینگ و یا بست به داخل دیوار وارد شده است.

در نتیجه اطراف لوله فاضلاب کاملا باز است و این فضای آزاد نه تنها سبب خروج بوی بد فاضلاب به آشپزخانه می شود، بلکه راه فراری را برای ورود حشرات موذی به داخل آشپزخانه و کابیت فراهم می کند.

اما با در صورت استفاده از سیفون تمامی سه قسمت سیفون با کمک بست و فیتینگ نه تنها به یکدیگر وصل می شوند، بلکه به صورت محکم و بدون باز گذاشتن هیچگونه درزی به داخل دیوار و به لوله اصلی فاضلاب متصل خواهند شد.

علت بوی بد آشپزخانه و راه حل
علت بوی بد آشپزخانه و راه حل

خروج بوی فاضلاب از کفشور آشپزخانه

یکی دیگر از محل های خروج بوی بد فاضلاب در آشپزخانه کفشور کف آشپزخانه است و دلیل خروج بوی بد از این محل نیز قرار ندادن سیفون در کفشور آن است.

سیفون کفشور با سیفون سینک ظرفشویی کمی متفاوت است و تفاوت اصلی آن ها در شکل طراحی آن محسوب می شود.

برخلاف سیفون فاضلاب سینک ظرفشویی که دارای سه لوله و قسمت منحنی است، سیفون کفشور دارای دریچه و قسمت دیسک مانندی بر روی آن می باشد که دقیقا مشابه شیر یکطرفه عمل می کند.

به این صورت که آب های فاضلابی موجود در کف آشپزخانه فقط اجازه حرکت در مسیر مستقیم در داخل سیفون را دارند.

حال چنانچه در مواقعی همچون بالا زدن چاه آشپزخانه، مواد فاضلابی قصد حرکت به سمت آشپزخانه را داشته باشند، دریچه سیفون کفشور بسته شده و مانع از خروج آن ها می شود.

علت بوی بد آشپزخانه و راه حل
علت بوی بد آشپزخانه و راه حل

سیفون کفشور نه تنها مانع از برگشت آب های آلوده فاضلابی به آشپزخانه می شود، بلکه با بسته شدن دیسک و دریچه خود مانع از بازگشت گازهای آلوده و بوی فاضلاب به محیط داخلی آشپزخانه می شود.

مزیت استفاده از سیفون تنها به موارد فوق محدود نمی شود، بلکه یکی از محاسن مهم استفاده از سیفون در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان این است که در صورت مواجه با گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه در سینک و کفشور دیگر نیازی نیست کل لوله ها را باز کنید.

در این شرایط فقط کافیست دریچه تخلیه تعبیه شده در زیر سیفون را باز کنید تا تمام مواد فاضلابی مسدود کننده لوله خارج شوند. از طرفی در صورت مواجه شدن با مشکل در سیفون می توانید به راحتی آن را تعویض کنید.

راه حل رفع مشکل بوی بد در آشپزخانه

با توجه به مطالب گفته شده کاملا مشخص است که دلیل بوی بد در آشپزخانه قرار ندادن سیفون در زیر سینک و کفشور آن است.

همچنین با مطالعه این متن با اهمیت استفاده از سیفون در زیر سینک ظرفشویی و کفشور کف آشپزخانه آشنا شدید و درک کردید که نداشتن سیفون چگونه می تواند آسایش شما را مختل کند.

بنابراین پیشنهاد ما به شما به عنوان راه حل رفع مشکل بوی بد در آشپزخانه این است که در صورت مجهز نبودن سینک ظرفشویی و کفشور کف آشپزخانه به سیفون سریعا برای نصب آن اقدام کرده و مزیت های فراوان آن بهره ببرید.

همکاران ما در اورژانس تاسیسات آماده هستند تا تجربه و تخصص خود در زمینه نصب سیفون در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان را در اختیار شما قرار دهند. پس برای ثبت سفارش همین الان با ما تماس بگیرید.

اورژانس تاسیسات
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
02133003658
info@urgencetasisat.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X