حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

چگونه تعمیر کار خودمان باشیم(۲)

آموزش تعمیرات پکیج

چگونه تعمیر کار خودمان باشیم(۲)

آموزش تاسیسات
سلام خدمت همه ی دوستان پیرو مقاله ی شماره یک به ادامه ی موضوع تعمیرات پکیج دیواری به روش کاملا ساده و پر کاربرد تا انجا که به تعمیر کاران وتکنسین ها تا موراد خاص وبحرانی نیاز نباشد خواهیم پرداخت.

بعد ازچک کردن شیر گاز و دودکش به سه مورد دیگر خواهیم پرداخت یکی فشار سیستم و دوم سیستم گرمایشی(رادیاتور ها ،شیر های رفتو وبرگشت،سیستم لوله کشیرادیاتور ها)و سوم آب مصرفی(لوله کشی آب سرد وگرم وشیر ها )

چگونه تعمیرکار خودمان باشیم (2)
چگونه تعمیرکار خودمان باشیم (۲)

سیستم اب مصرفی(لوله کشی اب سرد وگرم وشیر ها)

لوله کشی از ساختارهای بسیار اصلی ساختمان می باشد.( آموزش تاسیسات ) لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان و فاضلاب قلب ساختمان می باشند و بعد از زمان اتمام نمی توان به راحتی تغییراتی در آنها را به وجود آورد و هرگونه تعمیرات تخصصی نیازمند حضور لوله کش با تجربه است.

قبل از ورود به بحث لوله کشی آب سرد و گرم، آب آشامیدنی در حال گردش در لوله ها و پارامترهای آن را بررسی می کنیم.

آب آشامیدنی، آبی است که از مواد خارجی، به مقداري که باعث بیماري یا اثر زیان آور بیولوژیک شود، پاك باشد. ویژگی‌هایی از قبیل دما ، رنگ، تیرگی، بو و مزه از خواص فیزیکی آب آشامیدنی به حساب می آیند. تیرگی آب  به میزان  ppmگل ولاي معلق در آب بر می گردد. تیرگی مناسب آب معمولاً ۵ ppm (واحد در میلیون) در نظر گرفته می شود. در مقابل، خواصی چون میزان سختی، درجه اسیدی بودن (pH)، مقدار آهن، منگنز و سایر فلزات از خصوصیات شیمیایی آب آشامیدنی محسوب می شود ،لوله کشی بایستی در کوتاه‌ترین مسیر و با کمترین پیچ و خم انجام شود و در عین حال موازی یا عمود بر دیوارهای ساختمان باشد.

چگونه تعمیرکار خودمان باشیم (2)
چگونه تعمیرکار خودمان باشیم (۲)
چگونه تعمیرکار خودمان باشیم (2)
چگونه تعمیرکار خودمان باشیم (۲)

انواع لوله کشی:

لوله کشی به دوصورت روکار وتو کار انجام میشود.

خب بعد از مطالعه ی فصل یک و انجام دادن انها به سراغ مطالب جدید و نکات بسیار بسیار کاربردی این فصل میپردازیم.

نکاتی در مورد شلنگ های سرد و گرم پکیج ولوله کشی های ساختمانی:

اولین چیزی که در این فصل به ان میپردازیم ( آموزش تاسیسات ) اطمینان داشتن از نصب صحیح شلنگ های اب سرد و گرم مصرفی میباشد که برای تشخیص این شلنگ  ها از مابقی شلنگ ها بهاین نکته باید توجه داشت که از مابقی شلنگ های زیر پکیج قطر کمتری دارد و یکی از انها درسمت راست و دیگری درسمت چپ قرار دارد (اولین شلنگ از سمت راست پکیج ورودی اب سرد و دومین شلنگ از سمت چپ پکیج اب گرم مصرفی )قرار دارد.

لازم به ذکر است که اکثر پکیج ها به همین منوال میباشد که عرض کردم و در غیر این صورت بر فرض مثال اگر دوتا شلنگ در کنار هم بسته میشد شلنگ دست راستی ورودیه اب سرد و شلنگ دست چپی خروجی اب گرم مصرفی میباشد.

نکته:

در تاسیسات همیشه دو شرط یادمان باشد:

۱:قانون بر این میباشد که دست راست اب سرد و دست چپ در شیر ها و لوله کشی ها اب گرم مصرفی قرار دارد .

۲:مهره  ها و اتصالات وشیر ها و… در تاسیسات قانون بر این است که در مدار های گرمایشی و مصرفی جهت عقربه های ساعت بسته و در جهت خلاف عقربه های ساعت باز میشوند.( آموزش تاسیسات )

پس روال اب مصرفی را اموختیم .جال بعد از اطمینان از از شلنگ ها ی مصرفی شیری را که به منظور قطع و وصل دستگاه دستگاه بر روی اب مصرفی قرار داده اند را باز میکنیم که اگر شیر فلکه ای بود بر اساس نکته ی شماره دو باز میکنیم و اگر شیر ما به صورت دسته گازی بود دسته ی ان را در وضعیتی قرار میدهیم که با شیر حالت موازی بسازد که در این صورت ینی وصل میباشد ودر حالت منقطع شیر قطع میباشد.

شیر گازی
شیر گازی

در تصویر بالا نمونه ای از دو شیر ذکر شده را مشاهده میفرمایید .جلویی فلکه ای و وپشتی شیر گازی میباشد.

حال بعد از این مرحله به سراغ شیر های ظرف شویی و روشویی داخل حمام و توالت خواهیم رفت .که این شیر ها که نامبرده شد دوعدد شیر دیگر به نام شیر پیسوار قبل از ورودی به انها جعت قطع کردن و تعمیرات وکمتر گرفتن رسوب قرار دارد که باید انها را هم باز کرد که به مانند گذشته که گفته شد اغلب به صورت دسته گازی میباشد. ( آموزش تاسیسات ) حال بعد از باز کردن انها به سراغ مرحله ی بعدیینی گرمایشی خواهیم رفت.

شیر پیسوار
شیر پیسوار

در بالا نمونه ای از شیر پیسوار را در روبرو مشاهده می نمایید.

نکته:

گفتن این نکته لازم است که گاهی اوقات که شیر هارا که فشار اب در انها کم میشود را میتوان با تمیز کردن تو ری ها ی انها مجدد فشار  اب را به حال قبل برگردانید.به این صورت که شیر ها دارای دو عدد توری میباشد یکی بر روی علم ویا همان خروجی شیر و دیگری بر روی شیر پیسوار .

اون صافی که بر روی علم ویا همان خروجی اب شیر قرار دارد را میتوان با اچار فرانسه ویا دست باز کرد اشغال ها وظرات ریز رت خارج نمود ودوباره بست .

آن توری هم که داخل پیسوار قرار دارد را میتوان به این صورت که اگر از روبرو شیر پیسوار را نگاه کنید یک جای پیچ دو سو میبینید که میتوان با پیچ گوشتی دو سو ان را باز کرد وتوری داخل ان را در اورده وتمیز کرده ومجدد میبندیم. ویادمان باشد که برای بستن دوموردی که در مورد شیر پیسوارو شیر ظرف شویی و روشویی گفته شد دیگر نیازی به بستن تفلون برای اببندی نداریم زیرا خود انها واشر دارند .( آموزش تاسیسات )

درصورتی که این کار ها انجام گرفت و باز هم فشار اب درست نشد سه مورد میتواند وجود داشته باشد:

گرفتن لوله ها در اثر رسوب،خراب بودن خود شیر ظرف شویی و…،رسوب داشتن مبدل

نکاتی در مورد شلنگ های گرمایشی(رادیاتور ها) وشیر ها ی رادیاتور و(رادیاتور):

بعد از سیستم مصرفی به سراغ سیستم گرمایشی میرویم.

ابتدا باید از درست نصب شدن شلنگ رفت اب گرم به رادیاتور ها وشلنگ برگشت به پمپ پکیج برا ی مجدد پمپ شدن اب گرمایشی مطمین شد.

دومین شلنگ از سمت راست یا اولین شلنگ از سمت راست میتواند برگشت اب رادیاتور ها به پمپ باشد  واولین معمولا وبه ندرت  دومین شلنگ از سمت چپ اب رفت گرمایشی میباشدو که قطر ان ها از شلنگ ها ی مصرفی بیشتر است (۳/۴ اینچ یا ۲۵میلی متر )میباشد وشلنگ ها ی مصرفی( ۱/۲اینچ ویا ۲۰میلی متر) میباشد.

ممکن است گاهی اوقات شلنگ های گرمایشی این جور که ما گفتیم بسته نشود (البته این در صورتی است که دستگاهی با استاندارد جدید به بازار عرضه شود)

که در این صورت نگاهی به زیر دستگاه میایندازیم که درصورت دیدن پمپ انجا برگشت رادیاتور ها است ودر صورت بستن شلنگ برگشت ،شلنگ رفت نیز مشخص خواهد شد.

نکات موردنیاز در مورد سیستم گرمایش:

بهتر است بر روی شلنگ ها ی گرمایشی دوعدد شیر فلکه نصب گردد .

حتما بر روی مسیر برگشت گرمایشی سه راه صافی نصب گردد .

حتما سه راه صافی ماهی یکبار توری داخل ان که به مانند همان شیر پیسوار میباشد تمیز گردد ، گفتن این نکته نیز لازم است که برای بستن نیازی به تفلون پیچیدن نیس زیرا برنج با برنج اب بندی میکند .ولی در صورت خورده شدن مهره ای ان میتوان کمی تفلون نیز بست.( آموزش تاسیسات )

حتما شیرهمه ی رادیاتور ها در هنگام راه اندازی اولیه دستگاه باز باشد هم شیر بالا  و هم شیر پایین .که شیر پایین را نیز میتوان با باز گردن در پوش پلاستیکی ان به غلاف شیر رسید و با قرار دادن الن مورد نظر ان را باز کرد.

حتما در موقع را اندازی اولیه دستگاه رادیاتور ها را شست وشو دهید.(شست وشوی رادیاتور هارا بدون باز کردن خود رادیاتور در مقاله های بعدی کامل اموزش میدهیم.)

سه راه صافی را در شکل زیر میبینید.

گفتن این نکته لازم است که این سه راه صافی به همین شکل که در تصویر میبینید باید نصب گردد ینی سر ناف ان به سمت پایین باید باشد تا بتواند اشغال ها ی داخل سیستم را بگیرد. در عیر این صورت اگر نصب گردد عملا بی فایده است.

شیر رادیاتور
شیر رادیاتور
شیر رادیاتور
شیر رادیاتور

نمونه از شیر رادیاتور را مشاهده میکنید که بالایی شیر رفت و پایینی شیر برگشت میباشد.

نکته:

گفتن این نکته بسیار مهم *است :اگر متوجه شدید که رادیتور ها قسمت فوقانی ان ها بسیار گرم و تنه ی پایین تران و وسط رو به پایین سرد است ان نشانه از این دارد که رفت وبرگشت رادیاتور ها بر عکس بسته شده است.(شلنگ ها ی رفت و برگشت در زیر پکیج برعکس میباشد یا در هنگام لوله کشی  لوله هاجابجا کشیده شده است.

اگر کل رادیاتور ها اینگونه بود ینی شلنگ رفت وبرگشت را در زیر دستگاه جابجا کنید درست میشود ولی اگر یدونه از چند رادیاتور یا دو عدد از چند رادیاتور اینگونه بود مشکل از لوله کشی میباشد ومیبایست درست گردد که نیاز به لوله کش در مورد دوم میباشد.

نکات لازم در مورد فشارسیستم:

در مرحله رو به پایانی برای راه اندازی و یا اطمینان داشتن از سیستم با ستاندارد ها و شرایط عالی به موضوع میرسیم(فشار)

فشار کارکردی دستگاه پکیج که به وسیله ی یک گیج در زیر ویا بر روی پکیج میباشد وقابل دیدن  است تنظیم میگردد.به این صورت که شیری در زیر پکیج قرار دارد که معمولا مشکی ویا ابی میباشد که وصل به خود دستگاه است که به ان شیر پرکن نیز میگویند که به وسیله ان میتوان فشار مورد نیاز برای دستگاه که میتواند با فشار۰/۵تا ۱/۵بار در بهترین شرایط کاری کار کند را تنظیم کرد.در صورت کم شدن فشار دستگاه به هر طریقی میتوان باباز کردن این شیر جهت خلاف عقربه های ساعت انرا تا فشار ۱الی ۱/۵ بالا اورد و سپس ان را در جهتعقربه های ساعت بست.

محدوده ی گیج در محوطه ی استاندارد را در شکل زیر مشاهده میکنید.

گیج فشار
گیج فشار
گیج فشار
گیج فشار

در دوشکل زیر دومدل از شیر پرکن را مشاهده مینمایید.

شیر پرکن
شیر پرکن
شیر پرکن
شیر پرکن

نکته:

دستگاه ممکن است فشارش به هر طریقی بالا رود این در طولانی مدت میتواند باعث اسیب به دستگاه گردد برای تخلیه فشار اضافی ورساندن ان به فشار استاندارد۱ تا ۱/۵ یا میتوان از یکی از رادیاتور ها هواگیری کرد و یا ورودی اب سرد به دستگاه را بست و شیر پرکن را باز کرد ویکی از شیر های روشویی یادست شویی را باز کرد تا اب اضافی تخلیه گردد  وبعد از اتمام کار شیر را بسته وشیر پرکن را بسته و ورودی ابسرد به دستگاه را دوباره باز میکنیم .

  جمله اخر برای این مقاله:

بعد از اتمام همه ی کارهایی که در این مقاله و مقاله ی قبلی ذکر شد دوشاخه را به برق زده و کلید روشن شدن دستگاه را که در همه ی دستگاه ها متفاوت میباشد را میزنیم و از دستگاه استفاده ی کافی را خواهیم برد.

نمونه ای از دستگاه نصب شده در شکل زیر را شما میبینیدکه به صورت هواکش دولوله ای نیز نصب گردیده.

پکیج
پکیج

مقاله ی بعدی در مورد ایراد ها ی احتمالی خواهد بود که ممکن است بوجو بیاید وشما با مطالعه ی مقاله ی شماره سه در خواهید یافت چگونه به اسانی خودتان دستگاه را تا انجا که نیازی به تکنسین نباشد دوباره راه اندازی کنید.

(دوستان عزیز مقالات بعدی مارا دنبال کنید.)

چگونه تعمیرکار خودمان باشیم (۱)
چگونه تعمیرکار خودمان باشیم (۳)

((به امید پروردگار مهربان))

اورژانس تاسیسات
دیدگاه کاربران ۴ دیدگاه
 • حسن کاشی 8 آبان 1398 / 21:01

  مطالب عالیه فقط همین

 • فرید کریمی 24 مهر 1398 / 17:34

  ممنون اگر میشود از ما بقی وسایل هم اطلاعات بذارید سپاس

 • محمد علی نجاتی 24 مهر 1398 / 17:31

  سلام مطالب فوق العادس

 • رضا برابری 24 مهر 1398 / 14:36

  این قسمت هم مانند قسمت قبلی خوب و عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
02133003658
info@urgencetasisat.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X